GSA Fellowship

Elected by Council — May 2018

Society Fellowship is an honor bestowed on the best of our profession by election at the spring GSA Council meeting. GSA members are nominated by existing GSA Fellows in recognition of their distinguished contributions to the geosciences through such avenues as publications, applied research, teaching, administration of geological programs, contributing to the public awareness of geology, leadership of professional organizations, and taking on editorial, bibliographic, and library responsibilities.

GSA’s newly elected Fellows are recognized at the GSA Annual Meeting each year.

What their nominators had to say …

Richard Aster (Colorado State University): Dr. Aster has contributed significantly to seismological research via lithospheric studies of continental rifting, internal structures of active volcanoes and seismic noise studies. —Kevin Mickus

James S. Beard (Virginia Museum of Natural History): We nominate Dr. James S. Beard for his creative contributions to understanding the origin and evolution of arc and subduction zone magmas, for his insightful investigations of the serpentinization of the oceanic lithosphere, and for his extraordinary commitment to communicating the results of geological research to the general public. —Howard Day

L. Sue Beard (U S Geological Survey):  Over her career of 38 years with the USGS, L. Sue Beard has made fundamental contributions to understanding the tectonics and geologic evolution of the southern Cordillera, particularly the region encompassing Lake Mead and the southwest Colorado Plateau. Sue’s work is solid and enduring because it is all field based. —Gordon Haxel

Lori Bettison-Varga (Natural History Museum of Los Angeles): Lori is nominated for her leadership and outstanding contributions towards enhancing public awareness of the geosciences, promoting the integration of research in undergraduate education, and understanding hydrothermal seafloor processes. — Diane Smith

Janice L. Bishop (The SETI Institute): Janice Bishop is an eminent spectroscopist who has used remote sensing to characterize key hydrated minerals on Mars. Her deep knowledge of mineral chemistry allowed her to document quantitative relationships between spectra and mineralogy (e.g., book chapters) and make ground-breaking discoveries (e.g., making clays on Mars during warm climatic excursions). —Raymond Arvidson

Teresa S. Bowers (Gradient Corporation): Dr. Bowers’ applications of mathematical, geochemical and exposure modeling coupled with risk-based environmental strategies have been used worldwide to develop site-specific cleanup levels for environmental protection. Her fundamental contributions to understand lead toxicity resulted in her adult blood lead model now being used by the US EPA. —Barbara Dutrow

James V. Browning (Rutgers University): James Browning is a sequence stratigrapher and paleoceanographer. His leadership role as Staff Scientist of the Coastal Plain Drilling Project and Curator of Rutgers-IODP Core Repository is critical to the infrastructure of continental and ocean drilling.  His research is crucial to understanding Eocene Antarctic glaciation and 100Myr-record of sea-level change. —Miriam Katz

Ellen A. Cowan (Appalachian State University): Ellen Cowan is an exemplary geoscience teacher and researcher who has achieved an outstanding record of inspiring and mentoring students by actively involving them in her research projects, continuously directing senior honors theses, and effectively teaching, while integrating her research experiences into content of her upper-level undergraduate courses. —Fred Webb Jr

Diana M. Dalbotten (St Anthony Falls Laboratory University of Minnesota):  Dr. Diana Dalbotten has been instrumental in collaborating with Native American communities to bring diverse scholars into the geosciences. Her work with the Geoscience Alliance, Tribal Colleges, and K-12 teachers has built bridges between the geosciences and communities historically underrepresented in the field. —Julie Libarkin

Cameron Davidson (Carleton College): He deserves fellowship primarily because of his training of geologists and administration of geological programs. Cam Davidson has improved undergraduate education through his participation in the Science Education Resource Center (SERC) and the Science Board at Carleton. He has also advised or co-advised over 200 undergraduate students for their senior theses on projects funded through the Keck Geology Consortium, where he currently serves as Co-Director. —Darrel Cowan

Carol M. Dehler (Utah State University): Carol is what a geologist should be— an author of more than 20 quality papers, 14 geologic maps, and 7 book chapters; a quality colleague; a passionate teacher of both undergraduate and graduate students; and an enthusiastic leader of field trips for the profession and the public.  —Linda Kah

Hailiang Dong (Miami University): Dr. Dong is a prolific scientist, who has published over 200 papers in the discipline of geobiology, has trained many graduate students in this field, and has served as a Program Director at NSF. His significant contributions are truly interdisciplinary, overarching and at a global scale. —Yildirim Dilek

Michael J. Dorais (Brigham Young University): Dr. Dorais has applied novel petrologic and isotopic techniques for over 35 years to help better understand the magmatic and tectonic evolution of continents through his studies in the northern Appalachian Mountains, the Sierra Nevada, and other continental areas, while also providing high-quality mentoring to large numbers of geology students. —Bart J Kowallis

Peter T. Doran (Louisiana State University): For his seminal work in polar geolimnology and paleoclimatology, and his leadership in the application of polar science to help constrain processes on other icy planets in our solar system. —W. Berry Lyons

André W. Droxler (Rice University): For understanding neritic carbonate systems across Earth and especially for conveying this information to students, colleagues and the general public. —Gerald Dickens

Amy E. East (US Geological Survey) For insightful research contributions that have extended fundamental understanding of landscape responses to changes in sediment supply in modern and ancient sedimentary systems. —Jon Major

Martha Cary Eppes (University of North Carolina at Charlotte): Martha-Cary “Missy” Eppes  (PhD 2002) joined University of North Carolina’s faculty in 2003, and was promoted to Full Professor in 2017. Her specialty is Geomorphology, focusing on weathering and soils.  She has 27 refereed publications, many co-authored with students.  She is currently second vice chair of the GSA QGG division. —Roger Hooke

Joshua M. Feinberg (University of Minnesota ): Josh Feinberg is nominated for his groundbreaking studies in mineral and rock magnetism that have resulted in innovative approaches to an array of scientific problems, from ancient geomagnetic field behavior to past records of climate and environmental change to the physical and crystallographic phenomena of magnetic stability. —John Geissman

Joan E. Fryxell (California State Univ. San Bernardino): Elected to Fellowship as a new GSA Councilor.

Zvi Garfunkel (Hebrew University of Jerusalem):  Elected to Fellowship as a 2017 GSA Honorary Fellow.

Allen C. Gellis (US Geological Survey) Dr. Allen Gellis is one of the world’s leaders in understanding, measuring, and modeling sediment erosion and transport, particularly for addressing applied problems. —Jim O'Connor

David P. Gillikin (Union College): David Gillikin has had a significant impact on the field of Geology as a researcher, teacher, and member of the GSA community.  His research focuses on proxy indicators of environmental change preserved in molluscs.  David has served our community through his involvement in GSA committees and as a journal editor. —Donald Rodbell

Joseph A. Gillman (Missouri Geological Survey): As the state geologist of Missouri and the director of the Missouri Geological Survey, and as president of the Association of American State Geologists, Joe Gillman has demonstrated strong, creative, and visible leadership in the geosciences, positioning both organizations for growth and success. — Rex Buchanan

Michelle F. Goman (Sonoma State University): For outstanding contributions in scholarship, teaching, and service to the fields of paleoecology and geoarchaeology and the energetic, innovative leadership in the limnogeology and paleoclimate research communities. —Gail Ashley

Cecilia M. G. McHugh (Queens College): Cecilia Maria Gonzales-McHugh is a passionate marine geoscientist and educator. Her work has been foundational in the field of paleoseismology, showing the extent of modern earthquake and tsunami deposits (homogeneities) on the ocean floor and their common occurrence in the sediment record. —Suzanne OConnell

John A. Grant III (Smithsonian Institution Center for Earth and Planetary Studies):  Elected to Fellowship as the 2017 Planetary Geology Division’s G. K. Gilbert awardee.

Mary Beth Gray (Bucknell University): Professor Mary Beth Gray is an outstanding educator, scientist, and mentor as evidenced by her publication record in structural geology, praise for her teaching and for academic and undergraduate research advising, and her administrative work that has contributed to making and keeping the Department and University strong. — Carl Kirby

Sean S. Gulick (University of Texas at Austin): For leadership in the marine geophysical community, for sustained research in the topics of tectonics and climate interactions, geohazards of convergent margins, and studies of impact cratering. —Peter Haeussler

Julia E. Hammer (University of Hawaii): For rigorous yet imaginative contributions to understanding how silicate magmas crystallize, evolve, and erupt, as well as for outstanding and innovative training of students in the lab and in the classroom. —Michelle Coombs

Masaki Hayashi (University of Calgary): Masaki Hayashi’s innovative contributions to the fields of wetland hydrology, vadose-zone processes in cold regions, and alpine hydrology and hydrogeology have greatly advanced these disciplines.  His focus on groundwater and its exchanges with other hydrological components has been highly valued by his many colleagues, students, and numerous water-resource managers. —Donald Rosenberry

Sidney R. Hemming (Columbia University and LDEO): For recognition of fundamental contributions to geologic research, training of geologists, and for development of innovative approaches in detrital geochronology and fundamental insights into the origins and significance of ice-rafted debris and sediments for understanding past climate and physical oceanography. —Peter Reiners

Charles Murray Henderson (University of Calgary): Dr. Henderson is a leading expert on conodont biostratigraphy and paleobiogeography of the Late Paleozoic and Early Mesozoic. He has been instrumental in developing global biozonation schemes and establishing international stage boundaries for both the Permian and Triassic. He has been a leader of the ICS’s Subcommission on Permian Stratigraphy. —Thomas Algeo

Gregory D. Hoke (Syracuse University): Dr. Hoke has made outstanding contributions to the critical analysis and application of cutting-edge clumped isotope and cosmogenic dating techniques to the temporal and spatial evolution and geodynamics of orogenic belts and plateaus of the Andes and SE Asia and leadership of GSA’s International Interest Group. —Jeffrey Karson

Steven M. Holland (University of Georgia): Steven Holland has unified sequence stratigraphy and paleobiology, fundamentally changing our understanding of the fossil record and geologic time.  A contributor in all senses, he has done this through both excellent scientific research and outstanding training of students, while also serving the field’s institutions and his university in exemplary fashion. —L. Bruce Railsback

Kurt T. Hollocher (Union College): From a small undergraduate college, Kurt published outstanding papers on geochemistry of metamorphosed igneous rocks, thereby contributing to understanding of the early Paleozoic paleogeography of Iapetus, northern Appalachians and Mid Norway. Highly productive undergraduate teaching. Organized NEGSA Meetings. Local water and air pollution problems. —Peter Robinson

Ganqing Jiang (UNLV): Ganqing Jiang has made major contributions to our understanding of the Neoproterozoic Earth, including its stratigraphy, carbon isotopic record, changing redox conditions and geochronology. — Nicholas Christie-Blick

Thomas M. Johnson (University of Illinois): Tom Johnson has made fundamental contributions to the analysis of chromium, selenium, mercury, and uranium isotopes in groundwater, in the context of environmental hydrogeology.  In addition, he serves as the Head of the geology department at a Research I university, where he is also an admired and innovative teacher. —Stephen Marshak

Philip L. Johnson (Cotton, Shires and Associates, Inc.): Elected to Fellowship as the Engineering and Environmental Geology Division’s 2017 E.B. Burwell Jr. awardee.

Anthony I. Kemp (University of Western Australia):For his contributions to our understanding of granite petrogenesis and the growth and evolution of continental crust. —Jeffrey Vervoort

Scott D. King (Virginia Tech): For insightful leadership in developing methods to model convection in the interior of the earth and other terrestrial planets and applying these methods to yield new insights into geodynamics. —Seth Stein

John W. Lane, Jr. (U.S. Geological Survey):  Dr. Lane is nominated in recognition of his extraordinary work in developing and applying geophysical methods to critical problems in water resources worldwide and his exemplary dedication to mentoring students and new and practicing geoscience professionals in government and academia. —Denis R. LeBlanc

Thomas J. Lapen (University of Houston): Dr. Thomas J. Lapen has an exemplary record of scholarly publications in first rate geologic journals pertaining to a wide spectrum of geologic problems ranging from metamorphic and tectonic studies to those concerned with isotopic geochemistry of modern hot springs. —Henry Chafetz

Laura K. Lautz (Syracuse University): Laura Lautz is a leading hydrogeologist interested in interactions between surface and groundwater, focusing on how physical hydrological processes influence water quality and water movement. She also is an innovator in multidisciplinary graduate education in the Geosciences. —Donald Siegel

David S. Leigh (University of Georgia): David Leigh is an eminent geoscientist whose specialty area is fluvial geomorphology. He is a long-time member of GSA and active in at least two divisions of the society. His scientific contributions together with his mentorship of future geoscientists makes his nomination to Fellowship an easy and overdue task. —Ervan Garrison

Adrian Lenardic (Rice University): For contributions to our understanding of the geodynamic evolution of Earth and other planets and how planetary interiors and surfaces interact. —Cin-Ty Lee

Yu-Feng Forrest Lin (Illinois State Geological Survey): Yu-Feng Lin has a 16-year career as a Hydrogeologist with >100 publications including those on  groundwater flow, geothermal exchange, groundwater/surface water interactions, fiber-optics sensing, groundwater recharge/discharge, and applied studies for water-supply planning, natural resources management, and groundwater remediation. He also has provided considerable leadership in several administrative positions. —Richard Berg

Laura Lukes (George Mason University): Elected to Fellowship as the 2017 Biggs Award for Excellence in Earth Science Teaching awardee.

Bruce J. MacFadden (University of Florida): Bruce MacFadden ranks among today’s foremost paleobiologists. His prolific research, published in hundreds of peer-reviewed articles and books, has advanced the fields of vertebrate paleontology, magnetic stratigraphy, isotope geochemistry, paleoecology and paleoclimatology. Bruce was editor of several geological journals, president of two paleontological societies, and has mentored many graduate students. —Douglas Jones

Mary Ann  Madej (US Geological Survey Western Ecological Research Center): Mary Ann Madej (USGS Western Ecological Research Center): in recognition of her significant published geologic and applied research investigations of channel responses to sedimentation, watershed restoration, and the role of carbon dynamics in forest ecology—and for her extensive efforts in training numerous geologists. —Joan Florsheim

Michael E. Mann (Pennsylvania State University): At Pennsylvania State University, Dr. Mann has been Distinguished Professor of Atmospheric Science since 2013 and Director of its Earth System Science Center since 2005. He is one of the top climate scientists in the world, and is the leading spokesperson for climate science in the United States. —P. Thompson Davis

Ellen E. Martin (University of Florida): Ellen has an impressive combination of a distinguished research program in addition to an assiduous dedication to mentoring and leadership within her department, university, and international scientific community. —Andrea Dutton

Thomas E. McKenna (Delaware Geological Survey): Tom is recognized based his applied research, his studies of Gulf of Mexico Basin thermal properties and basin evolution; the use of thermal imagery to map submarine groundwater discharge, and his  communication of coastal water issues and sea level rise risks to the public. — John Sharp

Nadine McQuarrie (University of Pittsburgh): A structural geologist who has advanced our understanding of continental tectonics, Nadine McQuarrie has generated bold map-view reconstructions and balanced cross sections that integrate structural, thermochronologic, geophysical, and petrologic datasets across major contractional and extensional systems, particularly in the Andes, Himalayas, Zagros, North American Cordillera, and Basin and Range province. —Brian Horton

Stephen R. Meyers (University of Wisconsin Madison): Professor Stephen Meyers is an internationally recognized leader in the field of cyclostratigraphy, which he has helped to elevate to an unprecedented level of scientific rigor and consequence.  He has also inspired new generations of geoscientists through his outstanding classroom teaching and specialist workshops. —Laurel Goodwin

Marti L. Miller (US Geological Survey): For outstanding leadership of the Alaska Science Center Geology Office and publications on the geology, mineral resources, metallogenesis, and tectonic history of southwestern Alaska.  Her publications have been key to land-use planning and mineral exploration programs in Alaska. —Cynthia Dusel-Bacon

Francis C. Monastero: Dr. Monastero has had a great impact on the Geosciences through leadership and administration of geothermal energy programs and organizations, and research into geothermal systems.  He headed the geothermal program of the US Navy, was president of the Geothermal Resource Council, and has guided innovative methods of geothermal exploration. —J. Douglas Walker

Diane E. Moore (US Geological Survey): Dr. Moore is internationally recognized for excellence in high pressure rock mechanics and innovative experimental studies of the physics and chemistry of active faults. Her meticulous measurements of fault-zone materials provide fundamental observations of fluid-rock interactions that result in fault healing, strength recovery, and permeability reduction. —Patricia McCrory

Augusto Neri (Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia): Elected to Fellowship as a 2017 GSA Honorary Fellow.

Sterling J. Nesbitt (Virginia Tech): Elected to Fellowship as the 2017 Young Scientist Award (Donath Medal) awardee.

Eric A. Oches (Bentley University): Rick has demonstrated a unique combination of disciplinary and administrative leadership in the geosciences over the last two decades. His work in Earth science education for non-majors is truly distinctive, building transdisciplinary sustainability curricula and programs that prepare business students for a more sustainable future. —David Szymanski

James B. Paces (US Geological Survey): James B. Paces (U.S. Geological Survey): Recognized for innovative isotopic and Quaternary geochronological investigations of landscape evolution, geohydrologic processes, and hydrologic responses to climate change, through his use of U-series dating and radiogenic isotope tracers (U and Sr) in a diverse variety of materials and environments. —Mark Hudson

Jonathan L. Payne (Department of Geological Sciences Stanford University): For contributions to the study of the co-evolution of Earth and life, especially mass extinction and subsequent biotic recovery, through paleontological, sedimentary, and geochemical approaches. —Gordon E Brown Jr

Michael A. Phillips (Illinois Valley Community College): Michael Phillips is recognized for his excellence in undergraduate teaching; service to GSA and the North-Central Section as a member of the Geology and Public Policy Committee and to the National Association of Geoscience Teachers; and for raising the public’s awareness of the importance of geology in formulating public policy. —Jonathan H. Goodwin

Jani Radebaugh (Brigham Young University): Jani Radebaugh’s work on Titan and Io has led to fundamental understanding of how these outer solar system objects evolve today. Her efforts to reach a broad audience of non-scientists are also laudable. —Eric Christiansen

Mark E. Reid (US Geological Survey): Mark E. Reid is recognized for his outstanding research contributions in the field of landslide science that have resulted in reduced landslide risk and increased public safety. —Shaul Hurwitz

Tammy M. Rittenour (Utah State University): A leading expert in luminescence dating, Quaternary geology, and sedimentology, Tammy Rittenour has shown broad expertise in tackling diverse problems with numerous collaborators.  She is exceedingly generous in sharing knowledge through workshops and short courses, and displays outstanding leadership as an enthusiastic Chair of the Quaternary Geology and Geomorphology Division. —Grant Meyer

Delores M. Robinson (University of Alabama): Delores M. Robinson is an outstanding researcher and educator and is recognized internationally for her significant contributions to advancing the understanding of Himalayan tectonics and stratigraphy. Her novel integration of geochronology and thermochronology with extensive field investigations provides innovative methods to determine the internal architecture of thrust belts. —Ernest Mancini

Yamirka Rojas-Agramonte (Universidad de los Andes): For fundamental contributions to our understanding of continental crust formation and evolution, using Cuba and China as examples of these processes. —Robert Stern

John C. Schumacher (Portland State University): John Schumacher is one of the leading metamorphic petrologists/mineralogists in the world. He is honored for his seminal contributions to the fields of metamorphic petrology and especially in the metamorphic petrogenesis of amphiboles as well as his outstanding contributions to the education and training of undergraduate and graduate geology students. —Frank Spear

David Selby (Durham University): Selby is one of the leading geochemists exploring applications of the Re-Os system to significant problems in Earth Science.  He is highly productive in publishing results of geologic research in both basic and applied categories, has successfully trained next generation earth scientists, administered geologic programs, and performed significant editorial service. —Bradley Sageman

Kamini Singha (Colorado School of Mines): Dr. Singha is nominated in recognition of her important contributions to fundamental and applied research applying geophysical methods to challenging problems in hydrogeology, and for her commitment to training graduate and undergraduate students. —Frederick Day-Lewis

Michael Elliot Smith (Northern Arizona University): For landmark contributions to our understanding of the timing of Green River Formation lake deposits and the record they provide of Eocene landscape evolution in the western U.S., for his voluminous and inspirational teaching, and for his editorial contributions to helping the others reach publication. —Alan Carroll

Robert B. Stewart (Massey University): Robert (Bob) Stewart is nominated, based on his extensive published international research in physical volcanology, andesite petrogenesis, paleoclimate studies, phytoremediation and phytomining.  He has also had a distinguished 40-year career in teaching Earth Science at Massey University, New Zealand; with meritorious service to his community, especially in teaching Emergency Management. —Vincent Neall

Michael C. Sukop (Florida International University). Dr. Sukop's nomination is for his outstanding research publications and service to the GSA Hydrogeology Division. His research includes using Lattice Boltzman Modeling for investigating complex hydrogeological processes, such as multi-phase flow, movement of droplets, and flow in karst. Dr. Sukop also investigates water management and coastal flooding in Florida. —Larry McKay

Colin D. Sumrall (University of Tennessee): Colin Sumrall has done important research in the early (Cambrian and Ordovician) faunas, especially in early echinoderms (detailing the transformation from early bilateral forms to modern pentameral classes). He has been a pioneer in the use of laser directed X-Rays (tomography) in determining three-dimensional internal anatomy of fossil echinoderms. —Ronald Parsley

Donald S. Sweetkind (US Geological Survey): For his leadership in the development of non-traditional, three-dimensional geologic framework models for a variety of purposes, from understanding geologic controls on groundwater flow to unraveling the evolution of volcanic fields and sedimentary basins in response to the development of active faulting and his many cross-discipline collaborations. —Eugene Schweig

Christopher S. Swezey (USGS): Chris is recognized for his research and publications on eolian processes, his framework geologic mapping in the Eastern U.S., his dissemination of regional oil and gas assessments to a broad audience, and his contributions to the education of the next generation of geologists via field courses and individual mentoring. —Randall Orndorff

Kenneth B. Taylor: (North Carolina Geological Survey): Outstanding administrator/leader of a state geological survey whose work involves communicating and justifying the value of geology to the NC Legislature and almost continuous outreach activities to the public. Requires familiarity with and understanding of projects being undertaken by his staff. —Robert Hatcher

Jason Thomason (Illinois State Geological Survey): Jason Thomason is deserving of nomination to GSA Fellow based on his outstanding publications in geologic research, applied research and public awareness (especially regarding 3-D mapping of glacial deposits), teaching record and student mentoring, and leadership as a section head of the Hydrology Section at the Illinois State Geological Survey. —Ben Curry

Aradhna Tripati (University of California Los Angeles):  Elected to Fellowship as the 2017 Bromery Award for Minorities recipient.

Stephen J. Van der Hoven (Genesis Engineering and Redevelopment): Steve is nominated for his contributions to the field of hydrogeology demonstrated through his publication record, student mentoring, and service in leadership in the GSA Hydrogeology Division.  With a perspective from industry, Steve strives to make GSA professional home for all hydrogeologists. —Eric Peterson

Jorge A. Vazquez (U S Geological Survey): For leading research on chronology and petrology of silicic magmatic systems, enabling others to reliably obtain top-quality data from the SHRIMP–RG, and ensuring continued vigor for the Stanford–USGS Ion Microprobe Laboratory. —Charles Bacon

Dorothy J. Vesper (West Virginia University): Dorothy Vesper is nominated for her outstanding contributions to applied research in karst hydrogeology and geochemistry, training and professional development of students, and professional leadership within the karst and hydrogeology community. —Madeline Schreiber

Josef P. Werne (University of Pittsburgh): For extraordinary accomplishments in developing and using molecular and isotopic paleolimnologic proxies to enable refined reconstructions of past continental climates and to improve understanding of the dynamics of climate, in publication of the results of this important research, and in nurturing and training of young scientists. —Philip Meyers

Jane K. Willenbring (Scripps Oceanography): Dr. Jane Willenbring exemplifies the energy and professionalism expected of fellows who will drive the scientific and community missions of GSA to their highest degree through impactful publication and creatively outreach. Her leadership in surface processes geochemistry has been recognized internationally and appreciated by environmentally concerned citizens. —John Gosse

Grant C Willis (Utah Geological Survey): Few geologists working in Utah today have contributed more to understanding Utah’s geology, both as a working geologist and as a geologic administrator, than has Grant Willis.  Grant’s contributions to geologic mapping and deciphering the basic geologic framework of Utah have set a high standard for years to come. —William Lund

Robert C. Witter (US Geological Survey): Over the past two decades, Rob has become increasingly well known for the exceptional quality of his research, his long-term commitment to applied geology and outreach, and his exemplary leadership in earthquake and tsunami hazards assessment, especially in the U.S Pacific Northwest and southern Alaska. —Alan Nelson

Yigang Xu (Chinese Academy of Sciences): Dr. Yigang Xu is a top igneous petrologist and geochemist in China and has led the world in studying the generation of LIPs (Large Igneous Provinces) and intraplate volcanism in Asia. —Sun-Lin Chung

Yusuke Yokoyama (University of Tokyo): For contributions to our understanding of Quaternary climate, cryosphere studies, and glacial rebound as well as the advancement of geochemical and geochronolongic methods in paleoclimate studies. —John Anderson