View Technical
Program Schedule

Topical Sessions
Discipline Sessions
Pardee Keynote Symposia
Special Sessions
Late Breaking Session
Presenter Info
To Withdraw your presentation, email nwright@geosociety.org

Discipline Categories and JTPC

All sessions will take place at the Colorado Convention Center.

In addition to the Topical Sessions, there will be quite a few discipline categories for which you can submit an abstract. Discipline sessions are equally vital to our technical program, so check the following discipline categories, and please feel free to contact the JTPC member associated with your discipline if you have any questions regarding your abstract.

2010 Joint Technical Program Committee (JTPC) and Discipline Categories
2010 Technical Program Chair Richard C. Berg
(217) 244-2776
2011 Technical Program Chair Dave Bush
(678) 839-6479
Executive Director, GSA, ex officio Jack Hess
(303) 357-1039
Archaeological Geology Division Andrea Freeman
(403) 282-9567
Association of Earth Science Editors Monica Easton
(705) 670-5785
Coal Geology Division Sharon Swanson
(703) 648-6453
Sue Rimmer
(618) 453 7369
Engineering Geology Division John C. Jens
(703) 428-6948
William H. Schulz
(303) 273-8404
Environmental Geoscience John F. Bratton
(508) 457-2254
Geobiology & Geomicrobiology Division Jack D. Farmer
(480) 965 6748
Stuart Birnbaum
(210) 458-5449
Geochemical Society Troy Rasbury
(631) 632-1488
Geoinformatics Division Sally Brady
(703) 648-6882
Hassan A. Babaie
(404) 413-5766
Geology and Health Division Syed Hasan
(816) 235-5535
Geology and Society Division Karen McCurdy
(703) 292-5121
James F. Davis
(916) 487-6125
Geophysics Division Kevin L. Mickus
(417) 836 6375
Audrey D. Huerta
(509) 963 2718
Geoscience Education Division Paul E. Baldauf
(954) 262 7671
Steven H. Schimmrich
Geoscience Information Society (GSIS) Janet Dombrowski
(307) 766-6538
History of Geology Division Victor R. Baker
(520) 319 2487
John A. Diemer
(704) 687-5994
Kenneth R. Aalto
(707) 677-0639
Hydrogeology Division Bill Cunningham
(703) 648-5005
Madeline E. Schreiber
(540) 231 3377
Limnogeology Division Michael R. Rosen
(775) 887-7683
Dan Deocampo
(404) 254-5287
Marine/Coastal Geology Mark Kulp
(504) 280-1170
Mineralogical Society of America James S. Beard
(276) 634-4170
Philip Brown
(608) 262-5954
Mineralogy, Geochemistry, Petrology, and Volcanology Division Cathy J. Busby
(805) 886-5060
Russell S. Harmon
(919) 549-45326
National Association of Geoscience Teachers Mike Taber
(719) 337-1284
Elizabeth Wright
(847) 866-6326
Paleoceanography and Paleoclimatology
Sharon L. Kanfoush
(315) 792-3134
Paleontological Society Ellen Currano
(214) 768-2901

Thomas D. Olszewski
(979) 845-2465
Matthew E. Clapham
(860) 486-9359
Planetary Geology Division Jayne Aubele
(505) 841-2840
David Williams
(480) 227-6494
Precambrian Geology Joe Meert
(352) 846-2414
Quaternary Geology & Geomorphology Division Paul Bierman
(802) 656-4411
Kyle House
(775) 623-7684
Sedimentary Geology Division Troy Rasbury
(631) 632-1488
Brenda Beitler Bowen
(801) 547 7148
Society of Economic Geologists Karen D. Kelley
(303) 236-2467
Structural Geology and Tectonics Division Scott E. Johnson
(207) 581-2142
David P. West, Jr.
(802) 443-3476

 

Meeting Home page GSA Home Page